İnternet Yaşam

Yurt Dışı Alışveriş Yapanlara Sınırlamalar Gelmeye Devam Ediyor

Yurt dışı alışveriş yapanlara sınırlamalar gelmeye devam ediyor. Biliyorsunuz ki bir süre öncesinde yurt dışından alınan her ürüne vergi ödenmesi kanunu getirilmişti. Şimdi ise buna ek olarak aylık kota sınırı geliyor.

Son yıllarda yurt dışından alışveriş yapmayı zorlaştıran adımlar arka arkaya atılmaya başlanmıştı. 2009 yılından bu yana ise vergi muafiyeti konusunda kademeli olarak düşüşler yapıldı. 2018 yılında alınan ansızın bir karar ile vergi muafiyeti 22 Euro bandına düşürülmüştü.

Mayıs 2019 tarihinde ise vergi muafiyeti durumu tamamen ortadan kaldırıldı ve her ürün için vergi sistemi getirildi. Yani aldığınız 1 TL’lik ürün dahi olsa mutlaka ki bir vergi ödüyorsunuz.

Yurt Dışı Alışveriş Yaparken Kotanıza Dikkat !

Resmi Gazete’de yayınlanan (126’ncı madde) ve 14 Temmuz 2019 tarihinde tamamen yürürlüğe girecek olan madde ile aylık ürün sipariş etme limiti kişi başı 5 adet olarak belirlendi. Yani yurt dışından bir ay içerisinde maksimum 5 adet ürün satın almanıza izin veriliyor olacak.

Bu kota sınırlamasına elbette şirketler de dahil. Şirketler de 5 adet numune ya da eşya siparişi verebiliyor olacaklar.

Sosyal medyada ses getiren ve yapılan görüşlere göre ve hatta konuya hakim kişiler tarafından yapılan yorumlara göre bu getirilen kota maddesi ticari akışı aşırı derecede olumsuz etkileyecek. Bu sebeple de herhangi bir sınırlamaya gidilmemesi gerektiği yönünde.

Elbette hepimiz ülkemizi seviyoruz ve kalkındırmak Muasır Medeniyetler Seviyesine ulaşmak istiyoruz. Fakat bunu böyle sınırlamalarla yapmak ne kadar mantıklı bir hareket ? Ülkemizin geneli göze alındığında herhangi bir yapılan üretim söz konusu mu ? Yapılan üretimler olmadığı için ülke olarak dışa bağımlı haldeyiz. Örneğin burada satılan bir tükenmez kalem 5 TL ise dışarıdan bunu 2 TL’ye tedarik edebiliyorsunuz. E hal böyle olunca kimse 5 TL vermek istemiyor. Bu sadece basit bir örnek.

OKUMALISIN !  Bitcoin Dur Durak Bilmeden Yükselmeye Devam Ediyor

Bu yüzden ülke olarak bu tarz saçma uygulamaları bir kenara bırakıp en acil şekilde ülke şartlarında, kaynaklarında neler üretilebiliyorsa bunları üretmektir.

“Ekonomik kalkınma, Türkiye’nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin bel kemiğidir.”

Mustafa Kemal Atatürk

“Tüketici yaşamak iyi değildir. Üretici olalım.”

Mustafa Kemal Atatürk

“Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner.”

Mustafa Kemal Atatürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir