Donanım Oyun Yaşam Yazılım

Yeni Xbox Konsolu 2020 Yılında Piyasada Olacak

E3 Fuarında ortaya çıkan bir başka yenilik haberi ise Microsoft tarafından geldi. E3 Fuarında duyurduğu üzere Yeni Xbox Konsolu 2020 yılında piyasada kullanıcılar için yerini alacak.

Microsoft, yeni Xbox konsolu ile ilgili ilk detayları dün, Electronic Entertainment Expo veya E3 adlı video oyunu fuarında açıkladı. Önceden kaydedilmiş konferans videosu sırasında, Microsoft geliştiricileri, konsolun “daha ​​önce hiç görmediğimiz çözünürlükte ve kare hızlarda kullanılabileceğini” söyledi. Ve buna ek olarak ise bu geliştirme ile birlikte yeni hızlı GDDR6 RAM olacağını söyledi.

Project Scarlett

Project Scarlett kod adı altında tanıtılan yeni konsol, AMD’nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine dayanan özel olarak tasarlanmış bir CPU içeren modeli olacak.

Microsoft, bunun yeni konsola Xbox One X‘ten (orijinal olarak Project Scorpio adı altında tanıtıldığı) bir kat daha güçlü olacağına söz veriyor.

Yeni model ayrıca 8K oyunu, 120 fps‘ye kadar kare hızları, değişken yenileme hızı desteği ve ışın izleme özelliğini de destekleyecek.

Hızlı Yükleme İle Bekleme Sorunu Ortadan Kalkıyor

Açılış videosu sırasında, geliştiriciler, açık dünya oyun türü olan RPG‘lerde sonsuz asansör gezintileri ve uzun yükleme ekranları gibi oyun sırasında sıkça görülen yükleme süreleriyle ilgili sıkıntılarından bahsetti.

Microsoft’a göre, Scarlett Projesi bu sorundan büyük ölçüde kurtulacak. “Yeni nesil bir SSD oluşturduk. SSD’yi sanal RAM olarak kullanıyoruz”dedi. Microsoft’a göre yeni SSD teknolojisi, oyunların son derece hızlı yüklenmesine izin vererek, mevcut nesillere göre performansı 40 kat arttırmakta.

OKUMALISIN !  Huawei P30 ve P30 Pro Sızdırıldı

Peki Microsoft’un Bu Atağına Karşılık Rakipler Ne Yapıyor ?

Microsoft’un konsolunun rakibi olan Sony, PS5’in 8K grafik, SSD depolama ve 3D ses desteği ve PS4 başlıklarıyla geriye dönük uyumluluğu destekleyeceğini vaat ediyor. Ayrıca AMD’nin üçüncü nesil Ryzen hattına dayanan sekiz çekirdekli bir işlemci kullanacak.

Bu arada Microsoft’un Project xCloud’u, oyun akış alanında Google Stadia ile eşleştirilebilecek.

Nintendo ve Microsoft arasındaki işbirliğinin açıklandığı konusunda söylentiler henüz daha ortaya çıkmadı. Ancak bazıları bununla ilgili detayları Nintendo’nun bugün (11/06/2019 Salı) düzenleyeceği konferansta görmeyi umuyor.

Microsoft’un amiral gemisi oyunu olan Halo serisinin yeni bir bölümü olan Halo Infinite, yeni Project Scarlett konsoluyla birlikte piyasaya sürülecek. Game of Thrones yaratıcısı, G.R.R. Martin ve Dark Souls yaratıcıları, FromSoftware, muhtemelen yeni konsol ile birlikte piyasaya sürülecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir