Donanım Yapay Zeka Yazılım

MIT Dünya’da Bir İlki Gerçekleştirdi. Dokunduğunu Tanıyabilen Robot !

Biz insanlar olarak bir nesneye bakarak ya da dokunarak o nesneyi tanımlamamız çok kolay. Fakat bu durum makinelere geldiğinde işler çok çok fazla karmaşık bir hal almaya başlıyor. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı, robotların gördüklerini ve dokunduklarını tanımlayabileceği bir hale getirdi.

MIT Dokunduğunu ve Gördüğünü Tanıyabilen Robot Yaptı

KUKA ismi verilen robot kol kullanan ekip, bu kola GelSight isimli bir dokunma hareketlerini tanımlayacak şekilde sensör ekledi. GelSight ile toplanan bilgiler 3D yapay zeka ile desteklenerek ortaya çıkıyor. Bu sayede geliştirilen robot görsel olarak ve dokunarak nesneyi algılayabiliyor.

Robota, ekibin yazımını gerçekleştirmiş kodlarla yani yapay zeka ile dokunduğu nesnelerin nasıl algılanacağını ve hafızasına kaydedeceği öğretiliyor. Bunun için yine ekip robotun hafızasına, kumaş ve çeşitli el aletlerinin de bulunduğu 200’den fazla nesneye ait 12 bin video kaydetti. Videolar görüntülere bölündü ve bu verileri dokunsal ve görsel olacak şekilde yapay zeka ile bağdaştırarak robot kola yüklendi.

MIT tarafından gerçekleştirilen bu robot kol şu an sadece MIT labaratuvarlarında ekibin kontolünde olacak şekilde devam ediyor. Ekibin yaptığı açıklamaya göre bir sonra ki adımlarının, bu robot kol ile çok daha gerçekçi şekilde farklı ayarlarda çalışabilecek duruma getirmek ve yine bunun yapay zeka ile birleştirilmesini sağlamak.

Ekibin üyelerinden Yunzhu Li konuyla ilgili ufak bir açıklama yaptı. “Robotun düz ya da keskin bir yüzeye dokunduğunda dokunma hissini tanımladığını ve robotun çevre ile etkileşimi şu an için sadece dokunsal duyulardan tahmin edebildiğini” söyledi.

OKUMALISIN !  WeTransfer Dönemi Bitiyor !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir