Donanım Yazılım

İntel 10. Nesil 10 nm “Ice Lake” İşlemcisi Karşınızda

Intel, piyasaya çıkarmış olduğu 9. Nesil işlemcilerinden bir yıl sonra “Buz Gölü” olarak adlandırılan 10. Nesil Intel Core işlemcilerini piyasaya sürmeye başladı. Intel 2018’de yonga üreticilerinin 50. yılını kutlayacak bir ürün çıkarsa da şirket, pazarda önemli bir pay oluşturmakta epey zorlandı.

Intel’e uzun süredir destekçi olan Apple, gelecekte kendi çiplerini yaratma yönüne girmelerini ve ilerlemelerini önermişti. Bugünkü lansman ile Intel, ilk 10 nm’lik 10. Nesil Ice Lake İşlemcisi üretiminin ilk grubunu piyasaya sürmüş oldu.

Peki Bu Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?

Intel’in ürettiği her sürüm işlemci, farklı bilgisayar gereksinimlerine uyacak şekilde çeşitli tiplerde üretilir. Bunlar genellikle ince dizüstü bilgisayarlar (ultrabook) ve tabletler için tasarlanmış 5 ya da 7 watt’lık Y serisi parçalara kadar çeşitlilik gösterebilir.

Ice Lake, 9W, 15W ve 28W parçalarla 4 çekirdeğe, 8 kanal ve 4.1 GHz turbo saat hızına sahip olacak yapıya sahip. Apple’ın yaptığı açıklama ise yeterince şaşırtıcı oldu. Apple, 13 inch MacBook Pro’da piyasaya sürülen Ice Lake işlemciyi kullanacağını belirtiyor.

Intel Senior Vice President ve Müşteri Bilgi İşlem Grup Genel Müdürü Gregory Bryant :

“Kimse uzlaşmak istemiyor. İnsanlar her şeyi istiyor. Pil ömrü, performans, duyarlılık, bağlantı v.s. Bizim işimiz, bir endüstri olarak bir araya gelmek ve gerçekten insanların istediklerine göre oluşturulmuş, inanılmaz ve farklılaşmış pc’ler sunmak. 10. Nesil 10 nm “Ice Lake” İşlemci ler, Project Athena ile birlikte platform seviyesindeki derin yatırımlarımızın endüstride yenilikçiliğin geliştirilmesine nasıl yardımcı olacağının harika örnekleridir ”dedi.

https://newsroom.intel.com/news-releases/2019-computex-intel-disclosures/

Kısacası aslında Project Athena, insanların kişisel bilgi işlemle aradıkları “temel deneyim göstergeleri” (KEI) olarak adlandırdığı şeyleri sunmayı amaçlayan bir proje. Şirket, KEI verilerini oluşturan yıllarca süren araştırmaları tamamladığını söylüyor. Amaç, bu göstergeleri gelişim için itici güç olarak kullanmak.

OKUMALISIN !  Huawei Hongmeng OS Yüklü Telefonları Ekim Ayında Çıkıyor

İlk Olarak KEI Hedefleri ise;

** Çok daha yüksek ömürlü pil üretimi ve kullanımı sağlamak,
** Yüksek grafikli işlemler de dahil olmak üzere 9 ve 11 saatlik pil kullanım ömrünün üzerine çıkmak,
** Stand By konumuna alınan bilgisayarın çok daha kısa sürede uyanmasını sağlamak,
** Kullanıcılara çok daha fazla uzun ömürlü kullanım ve rahatlık sağlayacak bilgisayarlar üretmek.

Projenin bir parçası olarak Intel, 100’den fazla şirkete ortak mühendislik desteği sağlıyor. Intel, dizüstü bilgisayarların doğru üretilmesini ve test edilmesini desteklemek için yeni araçlar ve Open Labs tesisleri ile destek sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir