Yaşam

IMEI Numarası Kayıt Değişiklikleri ve Yurt Dışı Çıkış Pullarına Zam

IMEI numarası kayıt değişiklikleri ve yurt dışı çıkış pullarına zam geldi. Geçtiğimiz aylarda çıkarılan yeni yasa ile yurt dışından telefon satın almak epey zorlaştı. IMEI kayıt ücretlerinin 618.65 TL ‘ye çıkarılmasından sonra, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir karar ile artık başka pasaporta IMEI kayıt dönemi bitirildi.

Artık yurt dışından alınan bir telefon sadece IMEI kaydı yapılan pasaport sahibine ait hatlar ile birlikte çalışıyor olacak. Yani, sizin pasaportunuza kayıtlı bir telefon sadece size üzerinize ait olacak bir hat ile çalışabilecek.

Peki Cihaza IMEI Numarası Atılırsa Ne Olacak ?

Cihaza IMEI atılması olayı tamamen aslında artık kullanılmayan bir telefonun kayıt bilgilerinin yurt dışı cihaza klonlanması olayıdır. Klonlanmış IMEI numarasına sahip telefonların ise 4 ay içerisinde kapatılacağı belirtilmekte. Klonlanmış IMEI‘ye sahip telefonların sisteme dahil edilmesi için 250 TL gibi bir ücreti ödenmesi gerekirken, bu cihazlara sahip vatandaşlara bu ücretin yatırılması için ise 1 yıl süre verilecek.

Kanun Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra yurda kaçak şekilde sokulan telefonların hiçbir şekilde iletişime açılmayacağı belirtildi. Peki, 250 TL ödedikten sonra bu telefonlar için IMEI‘ye ihtiyaç olmayacak mı ? diye akılda soru işaretlerimiz kalıyor.

Yurt Dışı Çıkış Pulu Harç Bedeli 50 TL Oluyor !

Malum günümüzde yaşanan zam haberlerine bir yenisi daha eklendi. Her şeye zam gelir de yurt dışı çıkış pulu harçlarına gelmez diye düşünenler yanılıyorlar. Yeni gelen zam ile birlikte çıkış pulu harcı artık 15 TL yerine 50 TL olarak ödenecek.

OKUMALISIN !  Güneşten Biraz Büyük Yeni Gezegen Keşfedildi "TOI 197.01"

Ülkemiz artık tamamen vergi ve zam devleti olmuştur. Bu sebeple de hükümete, Levent Kırca’nın o meşhur skecini iletmekten başka bir şey diyemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir