Donanım Yaşam Yazılım

Huawei Rusya İle 5G Anlaşmasına Vardı

Huawei, Rusya ile 5G Anlaşmasına vardı. Huawei, bölgede 5G ‘yi geliştirmek için Rus telsizi MTS ile birlikte çalışmalara başlayacak.

Huawei, 5G ağlarını geliştirmelerine yardımcı olmak için Rusya ile bir anlaşma imzaladı. Çin şirketi yakın zamanda, ABD şirketlerini onlarla birlikte çalışmasını yasaklayan ticari yaptırımlardan etkilendiği için bu atağı başlattı.

Çin lideri Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Moskova‘da yapılan bir toplantıda, Çarşamba günü 5G ağını geliştirmek için Huawei ile telekom şirketi MTS arasında bir anlaşma imzalandı.

Done deal: #Huawei will work with Russian telecoms company MTS to develop #5G in the country over the next year. #HuaweiFacts

— Huawei Facts (@HuaweiFacts) June 6, 2019

Anlaşma yapıldı: #Huawei, önümüzdeki yıl ülkede #5G geliştirmek için Rus telekom şirketi MTS ile birlikte çalışacak. #HuaweiGerçekleri (@HuaweiFacts) 6 Haziran 2019

MTS şirketi, Rusya’nın teknolojik geleceğini güvence altına almak için önemli bir adım olan Huawei ile birlikte çalışmaktan ne kadar mutlu olduklarını açıklayan bir bildiri yayınladı. Anlaşma, iki güçlü ülkenin liderleri arasındaki toplantıda imzalandı.

Çin Lideri Xi, düzenlediği basın toplantısında, Vladimir Putin‘i “yakın arkadaşı” olarak nitelendirdi. Bu, 2012’den bu yana Çin liderinin Moskova‘ya yaptığı sekizinci gezi olmuş oldu.

Her İki Tarafla da Sorunları Var

Trump yönetimi, ABD şirketlerinin, Çinli yetkililer adına casusluk yapabileceği şüphesiyle Huawei‘ye ekipman ve teknoloji satmalarını yasakladı.

OKUMALISIN !  Mark Zuckerberg, Hepsini Birleştiriyor !

Huawei, telefonları ve diğer donanımları için ABD yapımı çiplere çok güveniyordu. Ayrıca Google tarafından yönetilen Android işletim sistemini kullandığı, ancak bu konu üzerine kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını açıkça duyurmuştu.

Huawei ‘nin şu anda parçası olduğu “varlık listesi” aynı zamanda büyük bir müşteri tabanını kaybetmeye karar veren Amerikalı üreticiler için de büyük bir endişe kaynağı. Bazı uzmanlar ise, Huawei ’nin teknolojiye kattığı büyük girdiler göz önüne alındığında 5G’nin gelişiminin yavaşlayacağına inanıyor.

Ülkeler 5G Alternatifi Arıyorlar !

ABD, diğer ülkeleri 5G’nin geliştirilmesi konusunda Huawei ile anlaşmaya girmemeye çağırdı. Parlamentonun 5G ortakları hakkında yakında bir karar vermesi beklenen Birleşik Krallık (İngiltere)‘ta baskı artıyor. Huawei düşünülüyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda, 5G çıkışında Huawei donanımını kullanmayacaklarını açıkladı. Çin ve ABD ise, Huawei meselesi yüzünden sürmekte olan bir ticaret savaşına gömülmüş durumdalar.

Karmaşık ticaret ve diplomatik mücadele, ABD’nin iadesi emriyle Kanada’nın geçen yılın sonlarında Huawei ’nin CFO ’sunun tutuklanmasıyla da bağlantılı. ABD Hükümeti, o zamanlar Birleşik Devletler hükümeti Huawei’yi İran’a ticaret yaptırımları yapmakla suçlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir