Bilim Yapay Zeka Yaşam Yazılım

Hacettepe Üniversitesi’nde Yeni Bölüm Açılıyor; Yapay Zeka Mühendisliği

Hacettepe Üniversitesi ‘nde yeni bölüm açılıyor; Yapay Zeka Mühendisliği. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak olan bölüm için üniversite’nin Twitter hesabından açıklama yapıldı.

Yapay zeka, son yıllara bakıldığında bilim insanlarının en gözde konularından bir tanesi. Kimi çevreye göre insanlığın felaketi olacak bir gelişme durumunda iken kimilerine göre ise kurtarıcı durumunda.

Yapay Zeka Mühendisliği Neden Önemli ?

Hacettepe Üniversitesi de bu konuda ilk adımı atan üniversite olma yolunda. Okulun internet sitesi üzerinden duyurulan Yapay Zeka Mühendisliği’nin lisans programının başlatıldığı belirtildi ve 4 yıllık öğrenim görülecek bu bölümün müfredatı açıklandı. Bölümün açılma gerekçesi ise Hacettepe Üniversitesi rektörlüğü tarafından şöyle ifade edildi:

“Günümüzde bilimde ve teknolojide yaşanan gelişmelerin önemli bir bölümünde artık yapay zeka rol oynamaktadır. Önümüzdeki yıllarda da bu yaklaşımın genişleyerek devam edeceği öngörülmektedir. Sayısal veri miktarındaki artış, bu tarz verilerin işlenmesi ve onlardan otomatik olarak anlamlar çıkartılmasını zorunluluk haline getirmiştir. Ekonomik verilere de bakıldığında günümüzdeki en başarılı yazılım şirketlerinin (Google, Facebook, Microsoft gibi) bu alanda çalışan ve bu alana yatırım yapan şirketlerden oluştuğu görülmektedir. Üniversitemizde 2019-2020 öğretim yılında öğrenci almaya başlayacağımız bu program da bu gelişmeler doğrultusunda yetenekli öğrencilerimize yapay zeka üzerinde iyi bir eğitim vermek ve ülkemizin bu alanda ihtiyaç duyduğu uzman mühendisler yetiştirmek üzere tasarlanmıştır.”

Hacettepe Üniversitesinde yeni dönemde yer alacak olan Yapay Zeka Mühendisliği Lisans Programı’na 2019 yerleştirme puanına göre 30 kişilik kontenjan ayrıldı.

OKUMALISIN !  Apple, Arttırılmış Gerçeklik Gözlüklerinin Üretimine Başlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir