Tekno Kardeşler

GOT “The Long Night” Neden En Karanlık Bölüm Oldu ?

Hepimizin bildiği üzere dünya üzerinde fazlasıyla hayran kitlesine sahip dizi olan Game of Thrones 8. sezonuna nihayet başladı. 8. Sezon, Dünya üzerinde yayınlandığı günden itibaren reyting rekorları kırıyor. Ve kırmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Ayrıca baştan uyaralım. İçeriğimizde ki resimler fazlasıyla spoiler içeriyor 🙂

Fakat son yayınlanan bölüm olan “The Long Night” ile GOT severler adeta tweet yağmuru başlattılar. Adı gibi bölüm o kadar karanlıktı ki izleyiciler karakterleri dahi seçmekte epey zorlandıklarını belirttiler. Game of Thrones’un bu bölümü bu tepkilerle epey aydınlandı diyebiliriz. 🙂

Bölüm sonrasında atılan tweetlerle resmen Twitter’de tweet rekorunu kırdıklarını söylersek yalan söylemiş olmayız. Ki yapımcının bunu mutlaka dikkate alması gerekecektir. Çünkü eminiz dizinin böylesine bir hayran kitlesi varken hiçbirini karşısına almak istemeyecektir.

#GameofThones recap:
Wife screaming: Did Brienne just die??
Me: I’m not sure I can’t see anything
Wife: was that Tormund or Jaime who lost their head?
Me: I. I don’t know. It’s really dark— Hal (@tmdm24) 29 Nisan 2019

But like who actually died cause it was v dark and too wild for me to keep up. #GameofThones— colleen (@colli3flow3r) 29 Nisan 2019

Let’s just all take a moment to thank Mellisendre for lighting up the trench and allowing us to see the battle.#GameOfThrones pic.twitter.com/qiw7hxwv4y pic.twitter.com/DXoUvCPJ8Z— Tocchie ⛓Fairchild♊ (@reaper_not_grim) 30 Nisan 2019


Peki Sebebi Neydi ?

Twitter üzerinde süren tartışmalarda ortaya çıkan iddiaların biri de yayın cihazlarında sıkıntı olduğuydu. Bir çok izleyici kendi cihazlarının bile bozulduğunu düşünüp tamir etmeye çalışmış.

OKUMALISIN !  Ejderha Sahneleri Nasıl Mı Çekiliyor ?

Savaş sahnesinin bu kadar karanlık görünmesi ve izlemesi neredeyse imkansız görünmesinin diğer nedeni, Gam of Thrones’un, her bölüm yaklaşık 15 milyon dolara mal olan en pahalı TV şovlarından biri haline gelmesiydi. Her bölüm, tıpkı kısa bir film gibi. Bunu göz önünde bulundurarak, Game of Thrones yapımcılarının TV şovlarını aynı ayar filmlerinde düzenledikleri muhtemel. Bu büyük bir problem. Çünkü karanlık bir sinemada yüksek kalitede projektörle TV izlemiyoruz maalesef. Dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve hatta akıllı telefonlarımızla evde izliyoruz. Bu nedenle, süper parlak bir projektörden karanlık bir odada görülmesi amaçlanan zengin koyu tonlar çok koyu görünecektir.

Bu Durumu Nasıl Düzeltebiliriz?

Evde mükemmel bir izleme deneyimi yaşamayacak olsanız da, bu tarz görüntüleri iyileştirmenin birkaç yolu var. İlk önce, alabileceğiniz en iyi monitörü ya da TV’yi almanız gerekiyor. Dış etkenler de fazlasıyla etkili. Yani böylesine karanlık yapımlarda filmi ya da diziyi izlemeye başlamadan önce odanızın mümkün olduğunca karanlık olduğundan emin olun. Akabinde ekran gamma ayarlarını otomatikten çıkararak en koyu sahnede rahat bir izlenim sağlayacak şekilde özelleştirin.

Bu söylediklerimiz elbette bu bölümün böylesine karanlık çekilmesini ya da yayınlanmasını savunacak bir durum değil. Umarız yapımcı bu tweetleri ve yapılan konuşmaları dikkate alacak ve bir daha böylesine karanlık bir bölüm yayınlamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir