google ve huawei yolları ayırdı
Mobil Yaşam Yazılım

Google’dan Huawei’ye Darbe

Amerikan tedarikçileri ve hatta bazı Avrupalılar, ABD Ticaret Bakanlığı ‘nın Huawei ‘deki yasağına uymaya başladılar bile. Huawei Dünya’da bitiyor..

Google, Bloomberg, Intel, Qualcomm ve Broadcom’un yaptığı açıklamalar ile birlikte Huawei ile işlerini bitirdiğini ve gönderileri derhal durdurduklarını duyurdu. Nikkei Asian Review ayrıca Alman yonga üreticisi Infineon Technologies’in yanı sıra ABD’li bellek yongası üreticileri Micron Technology ve Western Digital’in de firmayı yasaklamak için Google’a katıldığını bildirdi.

Micron, Nikkei’ye bugün yaptığı açıklamada, “Küresel bir ayak izi olan ABD merkezli bir şirket olarak Micron, ABD’deki ve faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerdeki tüm yasalara ve düzenlemelere saygı duyup uyduğunu” belirtti.

Huawei Dünya’da Bitiyor..

Google’ın Huawei ile işini bitirdiğini açıkladıktan hemen sonra dünya basını çalkalanmaya başladı. Bloomberg’e göre, Huawei müşterilere güvenlik güncellemeleri ve satış hizmetleri sunmaya devam edeceğini söyleyen bir demeç yayınladı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Batı müttefiklerini Huawei ekipmanlarını kullanmalarını engellemeye yönelik bir hareketle Huawei ve 70’e yakın bağlı şirketlerini, önemli bir ABD ticaret kara listesi olan Varlık Listesi’ne yerleştirdi.

Bu yasaktan etkilenen sadece Amerika değil. Nikkei’nin kaynakları, “Avrupa’nın, ABD’nin attığı adımları takip edebileceğini gösteriyor gibi görünüyor. Infineon, daha temkinli bir önlem almaya karar verdi ve sevkiyatları durdurdu. Ancak Nikkei’den bir kaynak, durumu tartışmak ve değerlendirme yapmak için bu hafta acil bir toplantı yapacak. ” denildi.

OKUMALISIN !  Lazy Load : Google Chrome'a Yeni Özellik Geliyor

Olumsuz Sonuçlar ve Durumlar Artıyor

Bununla birlikte, Bloomberg, hareketin ABD ve dünya için özellikle 5G’nin konuşlandırılmasında bazı olumsuz sonuçları olabileceği konusunda uyarılarını dile getiriyor.

Kritik bileşenlerin Huawei’ye satışının engellenmesi, Micron Technology Inc. gibi Amerikan yonga devlerinin de işlerini fazlasıyla bozabilir. Çin dahil olmak üzere dünya çapındaki kritik 5G kablosuz ağların piyasaya sürülmesini geciktirecek gibi görünüyor.

Çin Hükümeti’nin Amerika ve firmalarının yapmış olduğu bu ambargoya nasıl tepki vereceğini elbette bizlerde merak ediyoruz. Çin’in Dünya piyasası üzerinde yadsınamaz bir yere sahip olduğu aşikar. Peki böylesine iplerin gerilmesinin asıl sebepleri neler ?

Bugün Dünya gündemine düşen bu konu ile ilgili yaşanacak her olumlu veya olumsuz her gelişmeyi siz TeknoKardeşler okuyucuclarımızla paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir