Otomobil / Motorsiklet Yaşam

GM ve Michelin Ortaklığıyla Havasız, Delinmez Lastik Üretimi Başlıyor

GM ve Michelin ortaklığıyla havasız, delinmez lastik üretimi başlıyor. Michelin ve General Motors, 2024 yılı içerisinde havasız ve tamamen çevre dostu lastik üretmeyi hedefliyorlar.

Bir lastik delinmeden ve çevre için daha iyi olacak şekilde, yollarda oluşabilecek tehlikeleri en aza indirebilecek mi ? Gerçek olamayacak kadar fantastik geliyor.

Ancak General Motors (GM) ve Michelin, havasız bir lastik yaparak, tam olarak bunu gerçekleştirmek için bir araya geliyorlar. Lastik, Uptis olarak adlandırılacak ve 2024 yılında piyasaya sürülecek.

Benzersiz Delinmez Lastik !!

Daha basitçe adı ile Uptis , ilk olarak 2017’de Movin’On Zirvesi‘nde sürdürülebilir hareketlilik için tanıtımı yapılmıştı. Amaç, geleneksel jant ve lastiklerin tamamen değiştirilmesiydi. Böylece kullanıcılar için lastik değişimlerinde sıkıntı yaşamamaları ve daha uzun süre kullanabilmeleri hedeflenmişti.

GM ’in planı, bu yılın sonunda Michigan’daki Bolt Electric Vehicle’larda (EVs) testlere başlamak.

Havasız lastiğin elbette her yönden faydası var. Üretimlerinde daha az hammadde ve enerji kullanacak, delinmeler veya hasar nedeniyle hurdaya çıkarılan lastiklerin miktarı büyük ölçüde en aza indirilecek. Böylelikle aşınma ve yıpranma sorunları ortadan kaldırılacak, daha az patlama veya patlak lastiklerle yollar, daha güvenli hale gelmiş olacak.

GM ‘in yapmış olduğu piyasa araştırmalarına göre şu ana kadar piyasada değiştirilmesi ya da imha edilmesi gereken Dünya üzerinde 200 milyonun üzerinde lastik mevcut.

OKUMALISIN !  70.000 TL Kazanmak İster misiniz ?
Michelin and GM will be testing the Uptis airless tire on a fleet of Chevrolet Bolt electric cars in Michigan later this year. Source: Michelin.

Peki Neden Daha Önce Düşünülmedi ya da Üretilmedi ?

Michelin, aslında 2005‘ten bu yana Tweel sistemini ortaya çıkardığı zamandan beri bu alanda çalışmalarına devam etmektedir. Dolayısıyla da Uptis, Tweel sisteminin üretime hazır bir sürümüdür.

Ayrıca, 2014 yılında Michelin, havasız lastik üretimi için 50 milyon dolarlık fabrikasını geliştirdi. Hali hazırda, Tweel, inşaat ve tarım ekipmanları gibi binek olmayan araçlar için üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Michelin and GM will be testing the Uptis airless tire on a fleet of Chevrolet Bolt electric cars in Michigan later this year. Source: Michelin.

Ayrıca Michelin, bu havasız lastiklerin mevcut olan hava dolgulu lastiklerimizden farklı hissettirmeyeceğini belirtiyor. Henüz açıklanmayan şey, lastik sisteminin maliyeti ve hangi araçlarla birlikte stabil olarak çalışacağı.

GM ise şimdiye kadar sadece filolardan bahsediyor ve havasız lastikleri kullanan araçlarını kendi çalışanları ile paylaşıyor veya kiralıyorlardı. Bu nedenle, tüketici seviyesindeki maliyetlerin netleşmesi ve çok daha ekonomik hale gelmesi için bir süre beklememiz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir