Otomobil / Motorsiklet Yaşam

Volkswagen, Beetle’a Ait Her Şeyi Bitirme Kararı Aldı

Volkswagen, Beetle‘a ait her şeyi bitirme kararı aldı. İkon olmuş Volkswagen Beetle‘ın üretimine son verdiğini açıklandı.

1932 Bettle Type-32

Yapılan bu açıklama tarihi Beetle sahipleri ya da hayranları için yıkıcı oldu. İlk olarak 1932 yılında Tip-32 ile ortaya çıkan Beetle‘ın üretimi bitiyor. Mexico‘da bulunan Puebla fabrikasında üretilen son otomobil, araç üreticisinin Puebla‘da ki müzesinde yaşayacak. Tesiste yer alan makinalar ve kaynaklar, popüler olan Tiguan‘dan daha küçük olan kompakt bir SUV üretimine odaklanmak için değiştiriliyor.

Volkswagen Beetle’ın olmadan nerede olacağını hayal etmek imkansız. 1949’daki ilk seri üretim ithalatından günümüzün esinlenilmiş tasarımına kadar, şirketimizin yuvarlak toplarının otomotiv endüstrisinin kare deliklerine sığdırılabildiğini gösterdi. Zamanı geldiğinde, markamızın gelişiminde oynadığı rol sonsuza dek sürecek. ”

Volkswagen of America Başkanı ve CEO’su Scott Keogh

İlk üretimi ve ithalatı yapılmaya başlanan Beetle‘ın, Dünya çapındaki satışları toplamda 21,5 milyon adet oldu. 1989‘da Volkswagen, Beetle’ın yeni bir versiyonunu tanıttı ve 1998 ve 2010 yılları arasında 1,2 milyondan fazla satış yaptı.

Volkswagen Geçmişi Unutmadan Hep İleriye Değişim Sağladı

Yıllar boyunca Beetle‘ın üretimde olması farklı kültürlerden farklı insanlara çok şey ifade ediyordu. İlk kez Almanya‘nın 3rd Reich projesi olarak başlatıldığında, savaş sonrası Almanya‘nın ve orta sınıfın yükselişinin bir sembolü oldu.

OKUMALISIN !  Giyilebilir En Tuhaf 5 Teknoloji

1960 yıllarına hızlı bir şekilde devam eden Beetle, ABD’deki isyanı işaret etti. Bu, 1960‘ların sonunda en yüksek satışlara ulaşmasıyla büyük bir pazar haline geldi. 1960‘larda ABD‘deki hippilerin favorisiydi ve 1968‘de çıkış yapan Disney‘in “The Love Bug” filmi sayesinde de bir yıldız olmaya devam etti. Volkswagen, 1990‘ların sonlarında eski modellerinden kopmadan biraz daha çağa uygun araç modellerini piyasaya sürmeye başladı.

2017 yılından bu yana biraz zor zamanlar geçiriyor. Şirket, 2017 emisyon testlerinin yüksek çıkması ve bu şekilde piyasaya sürdüğü araçlar sebebiyle 2,8 milyar dolar para cezası almıştı. Bu sebeple de firmayı yukarılara çekebilmek adına çözümü Beetle‘ı tamamen bitirme kararı vererek aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir