Bilim Yapay Zeka Yazılım

Arılar ve Balıklar Artık Konuşabilecek

Robotik yazılımların yardımıyla, doğal ekosistemler insani çıkarlara fayda sağlamak için bağlanabilir.

arılar balıklarla konuşabilir

Avrupa çapında yeni bir araştırma girişimi, türler arası iletişime izin verebilecek robotik donanım geliştiriyor.

ASSISIbf araştırma ekibi iki hayvan gruplarının grup davranışını gözlemleyerek, gizli robot kullanımı sayesinde İsviçre ve Avusturya’da arılar ve balıkları koordine etmiştir.

ASSISIbf, görevi yerine getirmek için evrimsel bir algoritma geliştirmişti. Platformun belirttiği gibi: “Bu robotlar, hayvanlarla istenen şekilde etkileşime girmeyi öğrenene kadar evrimsel algoritmalarla uyum sağlayacak. Bu yeni teknolojinin, insanı çevreyi yönetmek için hayvan toplumlarına nasıl karıştırabileceği konusunda yeni temeller atılması amaçlanıyor ”dedi.

Türler arası iletişimin önemi nedir?

İlk bakışta, türler arası iletişim fikri biraz saçma geliyor, değil mi? Ne de olsa, etkinliklerini balıklarla koordine etmek için arılara ihtiyacımız var? Takım koordinatörü Dr. Thomas Schmickl liderliğindeki girişimin şu argümanları var;

Bilimsel Hedefler

1. Hayvanların (arılar ve balıklar) ortak davranışlarını etkileyebilecek robotlar geliştirin.

2. Robotlar ve hayvanlar tarafından oluşturulmuş, uyarlanabilir ve kendi kendini düzenleyen bir toplum oluşturmak.

3. Robotların, hayvanların sosyal dilini özerk bir şekilde “öğrenmelerini” sağlayın. Sistemin insan kullanıcıları tarafından tanımlanabilecek ortak bir hedef belirleyen karma topluluklar oluşturmak.  

4. Hayvanların yeteneklerini (sensörler, bilişler) dahil ederek robotların yeni beceriler kazanmasına izin verin.

Burada düşünülmesi gereken en önemli şey koordinasyondur. Geçmişte, teknoloji yalnızca insandan nesneye ilişkiler için bir araç olarak kullanılıyordu. İnsan-teknolojik-ekoloji bu nedenle doğal ekolojiden ayrılmıştır. Bu teknolojik atılım, insan sistemi tercihleri ​​tarafından kontrol edilecek olan robotlarla makineler arasındaki özerk etkileşimlere izin verecektir.

OKUMALISIN !  Cyberpunk 2077 Hakkında

Aslında, ekosistemlerin seçici bir şekilde bağlanması bir sonuçtur. Girişimlerin erken çıktıları üzerine yakın zamanda yayınlanmış bir çalışmada ekip, bu gelişmeleri “biyo-hibridi” terimi altında kavramlarını şöyle açıklayarak kavramsallaştırmıştır: 

“Robotlar bu biyo-hibrid sistemin herhangi bir mesafede çalışmasını sağlıyor ve tür engelleri ve ekosistemlerinde birden fazla sensorimotor özelliği ile suda ve havada çalışıyor. Bu sonuçlar, çoklu türlerin biyo-hibrid gruplarında davranış örüntülerinin oluşturulmasının ve kontrol edilmesinin fizibilitesini göstermektedir.

Farklı robotik sistemler ve hayvan türleri arasındaki bu tür topluluklar arası bağlantılar, hayvanların ve onların beyinlerinin rakipsiz algısal yeteneklerinin, seçmeli uygulamalarda bulunabilecek özerk karar vermeyi geliştirmek için kullanılabileceği yeni yapay kolektif zekanın kapısını açabilir. ekosistemlerin yeniden bağlanması. ”

Bu insan kaynaklı karmaşık ekosistemlerin yeniden kablolanması tarımda yeni gelişmeler, ekolojik restorasyon ve bitki ve hayvan gruplarının coğrafi izlenmesi ile tanıtılabilir. 

Bu yeni biyo-hibrit koordinasyon sistemleri insanları nasıl etkileyecek? Belki de robotların rehberliğinde hayvan-robot melezleri, 21. yüzyılın yeni “çığır açan kitleleri” olarak yerini alacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir