Donanım Giyilebilir Teknoloji Yazılım

Apple, Arttırılmış Gerçeklik Gözlüklerinin Üretimine Başlıyor

Süper hassas analist Ming-Chi Kuo, Apple AR gözlüklerinin bu yılın sonlarına doğru üretime gireceğini söyledi.

Apple Inc.’in birkaç yıldır Artırılmış Gerçeklik (AR) üzerinde çalıştığı bir sır değil. Apple CEO’su Tim Cook, şirketin Artırılmış Gerçeklik gelişimi ile yakından ilgilendiğini açıkça belirtmişti. Ayrıca Artırılmış Gerçekliğin bilgisayarların geleceği olduğunu her seferinde dile getiriyor. Her şey Apple’ın bir sonraki iPhone’larla 2019 veya 2020 yılının sonlarına kadar eşleştirilebilecek olan AR gözlüklerinin üretimine başlayacağı yönünde görünüyor.

“Basitçe söylemek gerekirse, Artırılmış Gerçekliğin teknolojiyi sonsuza dek kullanma şeklimizi değiştireceğine inanıyoruz.”

Tim Cook, Apple Inc’in CEO’su

TF Securities’in analisti Ming-Chi Kuo, Apple ile ilgili yaptığı tahminlerinin şaşırtıcı derecede doğruluğu ile dünya çapında tanınıyor. Kuo gelecekteki Apple ürünleri için şirketin gelecekteki planları ile alakalı en güvenilir kaynaklarından biri olmuş durumda.

Apple’ın İlk AR Kiti Tasarımı

Haziran 2017’de, Apple, iOS 11’in bir parçası olarak WWDC’de iPhone ve iPad için. Artırılmış Gerçeklik uygulamalarını geliştirmek için en son platform olan AR Kit’i duyurmuştu. Bu, daha sonra iOS 12’nin bir parçası olarak güncellendi.

AR Kit ile geliştiriciler, konumlandırma takibi ve sahne anlayışı için üst seviye AG yeteneklerini uygulamalarına nasıl ekleyebileceklerini öğrenerek vakit geçirdiler. AR Kit 2 ile geliştiriciler canlı Artırılmış Gerçeklik deneyimlerini birleştirebilir durumda. Uygulamaların gerçek dünyadaki kullanıcı ortamıyla tamamen yeni yollarla etkileşime girmesini sağlayabilir pozisyona ulaştılar elbette.

OKUMALISIN !  Apple,Yeni iPad Serisini Yayınladı

Tüm Apple modellerinde, birden fazla iOS cihazı, aynı anda bir AR sahnesini görüntüleyebilir şekilde tasarlanmıştır. Bu yılın sonunda piyasaya sürülecek olan Apple Arcade oyun platformunda kullanılabilecek çok oyunculu AR oyunlarını oynayabilir pozisyonda olacak.

Artırılmış Gerçeklik gözlükleri – Sanal Gerçeklik kulaklıklarıyla karıştırılmamalıdır. Sadece, gözünüzün önündeki görüntülerin yanı sıra etrafınızdaki dünyayı görmenize izin veren şeffaf gözlüklerdir. Başka bir deyişle, gerçek ortamınızı güçlendirir nitelikte bir donanımdır.

Apple’ın en son üretmiş olduğu ve şu an piyasa da yaygın olarak dolaşan akıllı telefonları, Augmented Reality işlemesini sağlayan tür olan biyonik yonga setlerini içeriyor. Apple’a göre iPhone X ve iPhone XS’deki TrueDepth kamera ve iOS 12: “Dünyanın en büyük Augmented Reality platformu” ile birleşmiş durumda.

Bu sebeple Apple’ın atacağı bu adım teknoloji severleri fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir