Yapay Zeka Yaşam Yazılım

Adobe Üzerinde Oynanmış ya da Fake Resimlere Darbe Vuracak

Adobe üzerinde oynanmış ya da fake (sahte) resimlere darbe vuracak bir yazılımla karşımıza çıkıyor. Adobe rötuşlu ya da sahte görüntüleri ayırabilecek şekilde bir AI yani yapay zeka yarattı.

Yüz manipülasyon araçlarının, derin yüzeylerin ve sahte yüz görüntülerinin hiç olmadığı kadar gelişmiş ve yaygın olduğu bir zamandayız. Amerikan yazılım şirketi Adobe, üzerinde saatler harcanarak oynanmış fotoğrafları orijinal yüz fotoğraflarından ayırmak için bir sistem geliştirdi.

Kaliforniya’da bulunan Adobe ve Berkeley’li araştırmacılar bu yapay zekayı oluşturmak için birlikte çalıştılar. Ekibin yaptığı açıklama ise “Çalışmalarımızın amacı dijital medyada olan sayısız sahte ve rötuşların önüne geçmek ve yeniden doğal olan görsellerin dijital medyada olmasını sağlamak.” oldu.

Peki Adobe Ekibi AI ‘yi Nasıl Eğitti ?

Ekip, işe, Adobe’nin insanların yüzlerini, gözlerini ve ağızlarını değiştirmek anlamına gelen Face Away Liquify adlı Photoshop özelliğini inceleyerek başladı.

Daha sonra, görsel görüntüleri analiz etmek için kullanılan ve görüntüdeki yüzlerde yapılan değişiklikleri toplamak için kullanılan evrimli sinir ağını (CNN) yaptılar. Bu yapay sinir ağı, sahte yüzleri %99 doğruluk oranıyla tespit etmeyi başardı. Çıplak insan gözüyle yakalanabilen %53 ile karşılaştırıldığında, inanılmaz güçlü bir doğruluk oranına sahip gelişim demek.

Geliştirilen bu yapay zeka, görüntüleri orijinal formatlarına geri döndürebilecek bir yapıya sahip. Adobe araştırmacısı Richard Zhang‘ın belirttiği gibi: “İçinde yaşamış olduğumuz dijital çağda dijital bilgilere güvenmenin zorlaştığı bir dönemde yaşıyoruz.

OKUMALISIN !  En Akıllısından Xiaomi Dikiz Aynası

Elbette işin şöyle bir boyutunu da es geçmemek lazım. Photoshop gibi bir yazılım gerçekleştirip, bu yazılımla sahteliklerin çoğalmasına sebep olan da yine Adobe’ydi. Anti-Virüs yazılımlarının içinde virüs kodlarının olması durumuyla aynı değil mi ? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir